Весняна Туреччина: у пошуках натхнення

Спраглі за подорожами, ми готові рушити хоч на край світу. Але…не все так просто. Європа, на жаль, досі закрита, екзотичні напрямки – не всім доступні. До того ж багатьох закономірно хвилює питання безпеки вояжу. Пропоную полетіти в Туреччину! Велика, гостинна, цікава й навряд чи повністю досліджена країна (навіть якщо ви там бували не раз) і зараз відкрита для туристів. І, що важливо, вона гарантує дійсно #safetourism. А отже, ця подорож подарує лише задоволення – без жодних ризиків!

 

На березі двох морів

Певно, чимало з нас бувало на турецьких курортах, які, безумовно, прекрасні. Але чи добре знайомі ми з Туреччиною історичною? Зазвичай ні. І даремно: історичний спадок країни дуже значний, адже географічно це територія Малої Азії, на якій колись панував античний світ. І залишив по собі чимало згадок і до сьогодні. Щоб ознайомитись бодай з частиною з них, варто почати подорож із заходу країни, де зустрічаються два моря – Мармурове та Егейське. Їх з’єднує протока Дарданелли, яку можна здолати поромом – і потрапити в Чанаккале. Місто, яке обожнюють самі турки. Воно дійсно чарівне – затишне, комфортне й дуже фотогенічне. І, що цікаво, як і Стамбул стоїть водночас на європейській і азійській частині.

Назва міста, що має більш як 5-ти тисячну історію (спершу це був античний Абідос), походить від назви горщика (Çanak – горщик, kale – фортеця). Воно здавна було центром гончарного мистецтва, і посуд, який тут виготовляли, продавали й за межами Османської імперії. Зараз його зразки можна побачити в місцевому археологічному музеї. Є тут і військово-морський музей, адже неподалік, на півострові Галліполі, колись розгорталась одна з найбільших битв Першої світової війни. Отримавши історичні враження, перейдіть до естетичних – просто прогуляйтеся мальовничою набережною Чанаккале. Щоб зустріти тут… троянського коня (поруч, всього за 30 км – національний парк Трува з пагорбом Гісарлик, де й була знайдена Троя). Щоправда, цей кінь кінематографічний. У прямому сенсі – дерев’яна модель була використана у фільмі Вольфганга Петерсена «Троя» (2004), а згодом подарована місту самим Бредом Піттом. Він красень (я про коня, як що), тому сфотографуватися з ним треба обов’язково!

 

Храмовий день

Влаштувати такий теж варто – неподалік є кілька цікавих екземплярів. Перший – храм Афіни в Ассосі (Бехрамкале), невеличкому містечку, заснованому греками з сусіднього острова Лесбос приблизно у 1000 році до н.е. як торгова колонія. Вони й збудували тут величний храм богині мудрості. У 348-345 роках тут жив сам Аристотель. Він приїхав провідати тутешнього правителя Гермія, онука й учня Платона, який спробував втілити в життя теорію про ідеальне місто-державу, та й залишився, одружившись на дочці Гермія. Саме тут Аристотель заснував свою філософську школу і розробив вчення про сутність демократії. Пізніше в Ассос навідувався й апостол Павло.

На жаль, потім на місто напали перси й зруйнували все вщент. Тривалий час храм стояв у руїнах, а османи потроху розбирали колони й мармур. І тільки у 80-х роках XIX століття Ассос був заново відкритий 25-річним американцем Френсисом Беконом, який провів тут масштабні розкопки.

Наразі від храму Афіни, одного з небагатьох зразків доричної архітектури в Малій Азії, залишились лише руїни стін і акрополь з колонами (яким він був раніше, можна дізнатися з макету під склом). Однак навіть такий побіжний дотик до давньої історії вражає. Як і мальовничі пейзажі, що відкриваються з висоти пагорба.

Ще один античний храм, Аполлона Смінтейона, розташований в селищі Гюльпінар. Він цікавий, по-перше, тим, що про нього нема жодної інформації в Google (принаймні не турецькою). І, по-друге, тим, що цей Аполлон позиціонувався найперше як бог війни, причому воював він з...мишами. Пояснення просте: в аграрному регіоні ці дрібні шкідники були головними ворогами – врожаю, а отже, й людей. Щоб підкреслити цю важливу місію, наразі на сходах храму встановлена інсталяція з мімімішними мишками. Місце для фото!

 

Славетна Троя

Певно, не треба довго розповідати про Трою. Бо хто ж не знає історію про яблуко розбрату, з якої й почалась троянська війна. Або про підступного троянського ж коня. Згадаю тільки основне. Троя (інша назва – Іліон) була заснована ще у V столітті до н.е., її назва пов’язана з іменами володаря Троя та його сина Іла. Основним джерелом інформації про Трою до її знайдення у 1871 році німецьким археологом-любителем і мисливцем за скарбами Генріхом Шліманом, були поеми Гомера «Іліада» і «Одіссея», де відображені як міфи, так і історичні факти. Саме завдяки йому ми знаємо про царя Пріама і його синів Гектора й Париса, а також прекрасну Єлену і 10-літню війну через неї, яка врешті-решт стерла Трою з обличчя Землі.   

Зрозуміти Трою не так просто – археологічні розкопки виявили тут 40 пластів, які поділяються на 9 культурних шарів, починаючи з бронзової доби (гомерівська Троя відповідає археологічній Трої VII). Як таких будівель майже нема – самі фундаменти. Але це неймовірно чарівне місце! Тут дійсно відчуваєш, що ти вживу торкаєшся культурної спадщини людства (звучить пафосно, але так воно і є). Гарно доповнює руїни перша зелень весни. І справжній троянський кінь, звісно. Тут він теж є – великий, дерев’яний. Такий, в якому дійсно могло б сховатися чимало вояків.

Нещодавно, у 2018 році, у Трої був відкритий музей. Зовнішній вигляд його специфічний – коробка, вкрита іржавими залізними листами, що підкреслюють давність експонатів, які в ньому зберігаються. Але всередині музей – просто вау! Просторий, сучасний, хитро споруджений так, щоб і світло було, і щоб експонатам це не шкодило. До того ж без сходів – відвідати його може абсолютно кожний. Тут три поверхи і сім секцій, що представляють сім різних культур. Загальна площа музею – 3 тисячі квадратних метрів. На них розміщені більше як 2 тисячі артефактів (саркофаги, скульптури, кераміка, зброя, прикраси, монети тощо), причому так, щоб відвідувачі могли якомога ближче підійти до них, не піддаючи їх ризику. Навіть зробити селфі з погруддям античного героя тут цілком реально! Недаремно у 2019 році музей претендував на звання «Музею року в Європі». 

 

Величний Стамбул

Чи варто відвідати славний Константинополь? Риторичне питання. Колишня столиця Візантійської і Османської імперій, а зараз найбільше місто Туреччини і Європи і п’яте за кількістю населення місто світу не потребує рекламації. До речі, турки називають його Істанбул, і ця назва існує з Х століття. А саме місто – з 6500 до н.е.

Почніть знайомство зі Стамбулом з його історичної частини. Саме тут розташована знаменита Айя-Софія, збудована 537 року як собор святої Софії, а згодом перетворена на мечеть. Наразі цей символ золотої доби Візантії вважають своєю святинею і християни, й мусульмани. Хоча формально це мечеть, на стінах, на стелі – «наші» фрески. До ручі, донедавна Айя-Софія була музеєм, але з минулого року працює і як мечеть. Це дуже цікаве місце. Неймовірний стик двох культур, двох історій... Кожен тут знайде своє. І шукають чимало – дуже людно.

 

Навпроти Айя-Софії стоїть Блакитна мечеть (Султанахмет), шедевр ісламської архітектури, яка теж варта уваги. Як і мечеть Сулейманіє, де похована наша Роксолана разом зі своїм Сулейманом І, який не захотів розлучатися з нею і після смерті. Дивовижна українка Настя Лісовська (у турків – Хюррем), яка спромоглася зі звичайної бранки перетворитися на законну й дуже впливову дружину султана. Кохану настільки, що ще до її смерті він присягнув не мати інших жінок.

Зовсім поруч – Топкапи, головний палац Османської імперії з просторим парком. Тут можна перепочити від галасу, насолодитись тишею. І видом на район Кадикьой на іншому березі Босфора, з якого, власне, й починався Стамбул. За легендою, греки, що заснували місто, звернулися за порадою до дельфійського оракула, і той сказав: його треба зводити «навпроти сліпих». Прибувши на Босфор, грецький вождь Візант вигукнув: це точно сліпі, якщо вони оселилися у цьому закутку, коли навпроти такий ласий шматочок. І наказав зводити місто на мисі Серай. Щоправда, він не врахував, що тут не було запасів прісної води... Невдовзі був збудований акведук, і проблему було вирішено. Але ця історія таки повчальна: не варто робити поспішних висновків, коли тобі відомий не увесь фактаж.

Загалом, стара частина міста дуже мальовнича. Чи не кожна вуличка чимось особлива. Гуляючи ними, можна знайти приховані цікавинки Стамбулу – скажімо, археологічну знахідку, що являє собою частину константинопольського палацового комплексу і знаходиться…просто під кафе. Тільки уявіть собі такий портал в інший вимір, у IV століття. Неймовірно!..

Не оминіть і ще одне знакове, не всім відоме місце – Малу Айю-Софію. Це одна з найдавніших церков Константинополя (храм святих Сергія і Вакха), збудована на початку VІ століття за наказом імператора Юстиніана і його дружини Феодори і пізніше теж перетворена на мечеть. Але хрести в храмі досі є, як добре пошукати. І підземний хід, що поєднує малу Айя-Софію з великою, для якої, як вважається, вона стала прообразом.

Тут мало людей, але є дух присутності чогось великого.

Більш сучасна частина Стамбулу теж цікава. Її головна артерія – Істікляль, одна з найпопулярніших пішохідних вулиць у Стамбулі, що бере свій початок на площі Таксим, прямує до Золотого Рогу і має форму бумеранга. Тут багато магазинів, сувенірних лавок, пасажів і навіть церков. І людей. Адже сюди виходять на променад як жителі міста, так і його гості.

Істікляль виведе до Галатської башти. Її висота – 61 м, а над рівнем моря – усі 140 м. Збудована генуезцями у 1348 році як оборонне укріплення і маяк, вона спершу мала назву «Башта Ісуса». Наразі ж це один із символів міста, який видно з усіх куточків центральної частини Стамбула. Якщо піднятися нагору, відкриється фантастичний панорамний вид, який хочеться знімати й знімати… Ще з баштою пов’язана цікава історія – про турецького Ікара. Хоча відлік повітроплавання ведеться від польоту братів Монгольф’є у 1783 році, ще за півтора століття до цієї події, у 1638 році, турецький вчений Хезарфен Ахмед Челебі перетнув на саморобних крилах Босфор. Стрибнувши саме з Галатської башти. Ця подія стала сенсацією в Османській імперії. Сам султан захоплено спостерігав за польотом сміливця і був готовий підтримувати його наступні винаходи. Однак, як це часто буває, героя обмовили. І султан, вручивши вченому гаманець із золотом, таки заслав його за межі імперії, в Алжир, через неблагонадійність. Там він невдовзі й помер, у віці 31 рік... Однак ім’я Челебі не забуте – один із аеродромів в Туреччині названий на його честь.

Спустившись вулицею вниз, ви потрапите в Каракьой – дуже колоритний район Стамбулу, що стоїть на березі Босфору. На набережній рибалки ловлять рибу, продають традиційні бургери балик екмек – за найкрутішими стоїть ціла черга! Тут же стоять на причалі й кораблики, на одному з яких варто завершити повний вражень день – морською прогулянкою Босфором. Дві години чудових краєвидів, чайок, хвиль та вітру – до самого заходу сонця… Які можна було б назвати фінальною крапкою у турецькому вояжі. Але ліпше багатокрапкою. Адже вам неодмінно захочеться повернутися сюди знову!

Особлива подяка Міністерству культури та туризму Туреччини і @goturkiye

Будем рады, если вам понравилась статья и вы рекомендуете ее друзьям

Посмотри на мир другими глазами! Первый международный этнографический кинофестиваль ОКО

12-19 сентября в Украине впервые состоится кинофестиваль OKO. Это праздник этнографического и антропологического документального кино, где зрители увидят и почувствуют ритм жизни малых и больших народов. Это событие, на котором кинематографисты, фольклористы, антропологи и этнографы смогут лучше понять друг друга, поделиться идеями и договориться о будущем сотрудничестве.
Изначально кинофестиваль планировался в комбинированном online/offline-форматах. Однако жизнь в формате пандемии внесла свои коррективы, и Белгородской район Одесской области и село Криничное, где планировалась яркая offline-часть, попали в так называемую «красную зону». Поэтому ОКО было решено провести исключительно онлайн.

Вечность тает

Персональная выставка Леры Литвиновой «Вечность тает» открыта с 17 марта в Музее-мастерской И. П. Кавалеридзе.

Красота

Keep calm

С инновационным кремом с пребиотиками от Dr.Brandt

Счастлива по собственному желанию

Современные блогеры – настоящие звезды. За ними следят, к ним прислушиваются, они задают стиль и тон. А девушка с нашей обложки, София Стужук...

Средиземноморская красота

Такую девушку мужчины хотят носить на руках. И она ловит на себе их восхищенные взгляды. Идеальные формы тела; матовая, шелковистая, с легким оттен...

Мода

born2be.ua представив колекцію весна-літо й кампанію «New world»

Вільний крій, пастельні відтінки та комфорт

Police

Восьмидесятые... В этот период солнечные очки официально признают модным аксессуаром. Именно в это время, в 1983 рождается новый бренд Police. Poli...

Финал конкурса «Мисс Вселенная»

Сегодня «Мисс Украина Вселенная»-2020 Елизавета Ястремская улетела на престижный международный конкурс красоты «Мисс Вселенная&ra...

О нас

Приветствуем на страничке нашего портала – нового проекта команды «Женского» Журнала для тех, кто хочет жить счастливо». Мы говорим обо всем, что интересует современную женщину. В чем причины наших успехов и неудач? Как наладить личную жизнь и найти настоящую любовь? С чего начинали звезды свой путь к успеху и славе? Как раскрыть свою сексуальность? Что модно в этом сезоне? Как отлично выглядеть и прекрасно себя чувствовать, несмотря на стрессы, усталость и хронический дефицит времени? Разобраться в этих вопросах на страницах портала нам помогут эксперты – ведущие специалисты в области психологии, дизайна, медицины, косметологии. Наш сайт – для тех, кто открыт новому и хочет жить яркой, насыщенной, осознанной и – главное – счастливой жизнью.